Bebeklere Hangi Meyve Suları İçirilmeli?

Bebeğinin beslenmesini çeşitlendirmek isteyen annelerin muhakkak dikkat etmeleri gereken bir konudur meyve suları.

Bebeğimin Beslenmesi Hit: 3254 / Yorum: 0 / 19 Ocak 2018 11:51
Bebeklere Hangi Meyve Suları İçirilmeli?
-A +A

Zira 6. ayı doldurmuş bir bebeğin günlük beslenme ihtiyacı artık sadece anne sütüyle karşılanamaz. Bu dönemden sonra çok çeşitli beslenmeye geçilmelidir. Öyle ki Dünya Sağlık Örgütü’ ne göre 6 aylık bir bebeğin öğünlerinde mevye,sebze, tahıl, et,balık, yumurta gibi gıdaların bulunması gerekmektedir. Bununla birlikte, bebeğe suyun yanı sıra doğal meyve suyu da içirilmelidir.

 

4. aydan sonra

Bebeğin gelişiminde oldukça önemli olan vitaminler, mineraller meyve ve sebze sularında bol miktarda bulunmaktadır. Ayrıca bu ürünlerin ihtiva ettikleri lifler de bağırsakların çalışmasına yardımcı olmakla birlikte bebeklerde sıkça görülen kabızlığın da önüne geçer. Başlangıçta alerji yapma ihtimali en düşük olan meyvelerden, örneğin elmadan başlayabilirsiniz. 4 aylık bir bebek, doğal su ile karıştırılmış meyve suyunu zorlanmadan tüketebilir. Biraz daha büyük olan bebeklere üzüm, muz ve havuç suları da içirilebilir.

 

6.aydan sonra

6 ayı dolduran bir bebeklere ise birkaç farklı meyve karışımından oluşan meyve sularını gönül rahatlığıyla içirebilirsiniz. Çocuklar, gelişen tat alma duyularıyla birlikte bu dönemde yavaş yavaş kendi tercihlerini belli etmeye başlarlar. Bu yüzden onun beğendiği tatı anlayabilmek için farklı meyve sularını deneyebilirsiniz. Sadece bebeklere özel gıdalar ve ürünler sunan internet siteleri sayesinde farklı tatlarda meyve sularına erişme artık oldukça kolay.

 

9.aydan sonra

Dokuzuncu aydan sonra ise meyve sularına ek olarak püreli içecekleri ve nektarları bebeğin öğünlerine sokabilirsiniz. Ayrıca alerji yapabileceği ihtimali yüzünden daha önce uzak durduğunuz ananas, mango vb. gibi egzotik tatları bu dönemde artık çekinmeden bebeğinize tattırabilirsiniz.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları