Emzirme hakkında bilinmesi gerekenler

Göğüsler nasıl süt yapar? Bebek özellikle ilk günlerde nasıl emzirilir? Lahana, çikolata, sarımsak süte geçip bebeği gazlı yapar mı? Emzirmeyle ilgili merak edilenler

Bebeğim Hit: 1799 / Yorum: 0 / 9 Ocak 2018 14:02
Emzirme hakkında bilinmesi gerekenler
-A +A

Her yıl 1-7 Ekim tarihleri arası Emzirme Haftası olarak kutlanıyor. Emzirmenin öneminin vurgulandığı bu önemli hafta içinde, biz de Pudra.com olarak, emzirmeye dair her annenin ya da anne adayının bilmesi gerekenlere bir kez daha yer vermek istedik sitemizde. 

"Bebeklere Fısıldayan" kadın olarak tanınan Tracy Hogg'un, anneler için rehber kitabı 
Yeni Annelere Mucize Çözümler'den emzirmenin temel noktalarına dair bilgileri aktarıyoruz. 

Göğüsler nasıl süt yapar? Bebek özellikle ilk günlerde nasıl emzirilir? Lahana gaz yapar mı? Yanıtları Tracy Hogg veriyor...

Bebeğiniz emdiğinde süt veren sinüsler titreşerek süt veren kanalları harekete geçirir; bu kanallar göğsünüzde sütün depolandığı küçük keseler olan alveoller ile meme ucunu bhirleştiren geçitlerdir. Bu nazik sıkma hareketi bir pompa gibi çalışarak sütü alveollerden süt veren kanallara ve son olarak da meme ucuna indirir; meme ucu da bir huni gibi sütü bebeğinizin ağzına akıtır.

Bebeklerin sütü meme ucundan elleriyle çıkarmadıklarını unutmayın; süt, bebeğin emmesinin sağladığı uyarılmayla üretilir. Uyarılma ne kadar fazla olursa süt de o kadar fazla olur. Dolayısıyla başarılı olmak için doğru yerleştirme ve doğru kavrama esastır. Bu ikisi doğru olduğunda emzirme size "doğal" gelecektir. Ancak eğer bebek doğru yerleşmezse ve memeyi düzgün şekilde kavramazsa, süt veren sinüsler beyne mesaj gönderemez ve emzirme için gerekli olan hormonların hiçbiri salgılanmaz. Sonuç olarak, süt gelmez ve hem anne hem de bebek sıkıntı çeker.

İpucu: Düzgün bir kavrama için, bebeğinizin dudakları meme ucu ve areola çevresini bir conta gibi sarmalıdır. Doğru yerleştirme içinse, bebeğin boynunu, burnu ve çenesi göğsünüze değecek şekilde hafifçe uzatın. bu pozsiyon, sizin göğsünüzü tutmanıza gerek olmadan bebeğin burnunun açıkta kalmasına yardımcı olacaktır. Eğer göğüsleriniz büyükse onları yukarıda tutmak için altlarına bir çorap veya rulo yapılmış bir el havlusu koyun.


Doğumdan sonra bebeğinizin ilk beslenmesini mümkün olduğunca erken gerçekleştirin. İlk beslenme önemlidir -ama sizin aklınıza gelmesi muhtemel nedenden ötürü değil... Bebeğiniz ille de aç olmayabilir. Ancak ilk beslenme, bebeğin hafızasına memenin nasıl doğru kavranacağına dair bir model yerleştirir. Mümkünse bu ilk kavramada size yardımcı olması için doğumhanede yanınızda bir hemşire, bir emzirme danışmanı, iyi bir arkadaşınız veya (emzirmişse) anneniz olsun.

Anne vajinal doğum yaptığında, bebeğe hemen oracıkta, doğumhaneden memeyi kavratmaya çalışıyorum. Bunu ne kadar ertelerseniz o kadar zor olabilir. O ilk bir-iki saat içinde bebeğiniz en atik halindedir. Sonraki iki-üç gün zorfında bir tür şok haline girer -doğum kanalındaki yolculuğunun artçı etkisidir bu- ve yeme, uyuma yapısı muhtemelen düzensiz olacaktır. Dolayısıyla kadın sezaryen olduğunda ilk beslenme doğumdan sonra en az üç saat veya daha uzun süre boyunca gerçekleşmez ve hem anne hem de bebek bitkin düşer. Böyle durumlarda memenin düzgün kavranması genelde daha fazla zaman ve sabır ister (Ancak düşük doğum kilosunun -2,5 kilonun altı- söz konusu olduğu durumlar dışında, ebeveynlere, bu zamanda, beslemek için bebeklerini uyandırmayı önermiyorum).

Doğumdan sonraki ilk dört gün emzirme


Bebeklerin doğum kilosu 2,7 kg veya daha fazla olduğunda, annelerine genelde ilk birkaç beslenmede yol göstermesi için buna benzer bir çizelge veriyorum. 

1. gün: Gün boyunca bebek her istediğinde besleyin. (Sol meme 5 dakika, sağ meme 5 dakika) 

2. gün: 2 saatte bir besleyin. (Sol meme 10 dakika, sağ meme 10 dakika) 

3. gün: 2,5 saatte bir besleyin. (Sol meme 15 dakika, sağ meme 15 dakika) 

4. gün: Tek taraftan emzirmeye başlayın. (Her 2,5 saatte bir, en fazla 40 dakika, beslenmeden beslenmeye meme değiştirerek)

İlk iki-üç gün kolostrum üreteceksiniz -bu, anne sütünün "en faydalı kaymak" kısmıdır. Koyu ve sarıdır, sütten çok bala benzer ve proteinle doludur. Bu süre boyunca, göğsünüzden gelen süt saf kolostrumken, bir memenizden 15, öbür memenizden de 15 dakika emzireceksiniz. Anne sütü üretmeye başladığınız zaman tek taraftan beslemeye geçebilirsiniz.Anne sütünde neler var?


Anne sütü dolu bir biberonu bir saat dışarıda bıraksanız, süt üç nölüme ayrılır: 

1. Hararet giderici: (İlk 5 ila 10 dakika) Bu daha çok yağsız süte benzer. Sevişme sırasında salgılanan hormon olan oksitosin açısından zengindir ve bu hem anneyi hem de çocuğu etkiler. Anne gerçekten rahatlar, bebekse mahmurlaşır. Anne sütünün bu bölümü aynı zamanda laktoz yoğunluğu en fazla olan bölümdür. 

2. İlk süt: (Beslenmenin 5. ila 8. dakikalarında başlar) Daha çok normal sütün koyuluğuna benzer şekilde ilk sütün protein içeriği fazladır ve bu da kemikler ve beyin gelişimi için iyidir. 

3. Son süt: (Beslenmenin 15. ila 18. dakikalarında başlar) Bu koyu ve kremsi süt bütün iyi yağın bulunduğu süttür -bu, bebeğinizin kilo almasına yardım eden "tatlı"dır. 


Sütünüzün geldiğini hissedemezseniz ne yapmalısınız?


Hassasiyet kadından kadına değişir. Annelerin yavaş bir süt tahliye refleksleri varsa, bebekleri hayal kırıklığına uğramış gibi görünebilir ve akışı uyarmak için göğsü ileri geri çekiştirebilir. Sütün yavaş inmesi gerginliğin bir işareti olabilir; birz rahatlamaya çalışın. Olmazsa, sütünüzün geldiğini geldiğini görene kadar göğüslerinizi bir el pompasıyla "hazırlayın" ve sonra bebeğinizi memenize koyun.

Emzirirken lahana yemek bebeği gazlı yapar mı?


Emziren annelere genelde sütlerine geçer diye lahandan, çikolatadan, sarımsaktan ve diğer güçlü besinlerden uzak durmaları söylenir. Oysa normal, değişken bir diyetin anne sütü üzerinde etkisi olmaz. Bebekler lahana veya benzer şeyler yüzünden gazlanmıyor. Gazlanmalarının nedeni, çok fazla hava yutmaları, gazlarının yanlış şekilde çıkartılması veya sindirim sistemlerinin olgunlaşmamış olmasıdır. 

Bazen bir bebek, annesinin beslenmesindeki bir şeye karşı hassasiyet gösterebilir. (Tipk olarak inek sütündeki proteinler, soya, buğday, balık, mısır, yumurta ve sert kabuklu yemişler...) Bebeğinizin diyetinizdeki bir şeye tepki verdiğine inanıyorsanız o besini diyetinizden iki üç hafta çıkarın ve sonra tekrar deneyin. 

Egzersizin de sütünüzü etkilediğini unutmayın. Egzersizle kaslarınız laktik asit üretir ki bu bebeğinizin karnını ağrıtır. Bu nedenle emzirmeden önce daima bir saat bekleyin. 


Meme değiştirmeyin!


Özellikle bebeğinizin ilk haftalarında, ilk 10 dakikadan sonra diğer memeye geçerseniz, en iyi ihtimalle bebeğiniz sadece ilk sütü almaya başlar ve asla son süte yetişemez. Daha da kötüsü, bedeninize son süt yapmanın gerekli olmadığı mesajını gönderirsiniz. 

Bunun yerine tüm beslenme boyunca bebeğinizi bir memede tutarsanız, üç tür sütten de eşit porsiyonlarda alır; bu, dengeli bir beslenme şeklidir.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları