Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon Farkı

Tüp bebek uygulamalarında son yıllarda önemli gelişmeler oluyor.

Hamileliğe Hazırlık Hit: 1039 / Yorum: 0 / 22 Ocak 2018 11:37
Tüp Bebek ve Mikroenjeksiyon Farkı
-A +A

 Gerek kullanılan tıbbi teknoloji gerekse bu alandaki uzmanlaşma uygulamalardaki başarıyı artırmaktadır. Prof Dr. Bülent Tıraş tüp bebek uygulaması ve mikroenjeksiyon arasındaki farklar hakkında bilgi veriyor.

-Tüp bebek yönteminde kullanılan mikroenjeksiyon yöntemi nedir?

Üremeye yardımcı olan tekniklerden bir tanesi mikroenjeksiyon yöntemidir. Üreme sağlanabilmesi, anne ve babanın çocuk sahibi olabilmesi için 2 yöntem geliştirilmiştir. Bunlar başlangıçta aynı başlamasına rağmen sonrasında laboratuvar koşullarında uygulanış açısından farklılık göstermektedirler. Tüp bebek aşaması anneden alınan yumurtaların yanına spermlerin konularak üremenin gerçekleşmesi beklenir. Mikroenjeksiyon aşamasında ise yumurtanın içerisine sperm zorla enjekte edilerek o döllenmenin kesin olarak olması sağlanır. Bu sayede spermin yumurta içine girmesi ihtimalinin beklenmesi gerekmez.

-Tüp bebek yöntemindeki mikroenjeksiyon aşamasına ne zaman başlanmalıdır?

Tüp bebek yöntemindeki mikroenjeksiyon uygulanması zamanı baba için her zaman mümkündür. Fakat anne için özel zamanların yakalanması gerekmektedir. Adet olan annenin hastalığının 2. Ya da 3. Gününde yumurtaların durumu incelenir. Eğer yumurtalar sağlıklı ise anneye hormon işlemi uygulanmaya başlanır. Bunun dışında bir de iğne tedavisi uygulanmaktadır. Bu iğne tedavisi yaklaşık olarak 11 gün sürmektedir. Bu iğne gebelik hormonları içermektedir. Bu hormonlar anne içerisindeki kesecikte yumurtaların iyi gelişmesini sağlamaktadır. Bu yumurtalara iyi bir bakım sağlandıktan sonra bunlar anne içerisinden alınarak mikroenjeksiyon işlemine hazır hale getirilir.

-Tüp bebek yöntemindeki mikroenjeksiyon uygulamasının başarı oranı nedir?

Mikroenjeksiyon yönteminin başarısını en çok etkileyen faktör kadının yaşıdır. Eğer kadının yaşı çok ilerlemişse başarı oranı da o kadar azalmaktadır. 35 yaş altı bayanların tüp bebek ile doğum yapabilmesinde şansı %50leri bulurken, 35 yaş üstü bayanlarda bu oran %35 lere düşmektedir.

Kaynak: http://www.bulenttiras.com/

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları